FR-F740-00770-EC Variable Frequency Drive FR-F 37.0kW 3-ф/380
sku: FR-F740-00770-EC
Є в наявності
144 501 UAH
brand: Mitsubishi Electric
Series: FR-F
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 77 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Mitsubishi Electric |
| Series | FR-F |
| sku | FR-F740-00770-EC |
| Main Power | 37.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 110-130 % |
| Сurrent | 77 A |
| Maximum output frequency | 120 Hz |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | No |
| Inbuilt panel | FR-DU07 |
| Programmator | FR-PU07 |
Documentation. Variable Frequency Drive FR-F 37.0kW 3-ф/380 ( FR-F740-00770-EC )
Product Reviews
1
�
Олег К.
Поставили цей частотник Mitsubishi Electric серії FR-F на великий насос 37 кВт у системі охолодження. Досвід роботи з цим брендом вже є, завжди надійно. Тут одразу видно, що це не бюджетний варіант. Вбудований фільтр ЕМС дуже допоміг, не треба було морочитися з додатковими фільтрами. Векторне керування без енкодера дає добрий контроль на низьких обертах, а ПІД-регулятор тримає тиск стабільно. Маємо 12 дискретних входів, вистачило на всі необхідні датчики. Працює чітко, без нарікань. Надійний агрегат.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR FR-F740-00770-EC GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Schneider Electric | Veichi |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | Altivar 310 | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.5 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive FR-F 37.0kW 3-ф/380 ( FR-F740-00770-EC )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for FR-F740-00770-EC, series FR-F from manufacturer Mitsubishi Electric
.
Buy FRF74000770EC
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
FR-F740-00770-EC only high quality at affordable prices. Guarantee.
FR-F740-00770-EC