FR-A740-00083-EC Variable Frequency Drive FR-A 2.2kW 3-ф/380
sku: FR-A740-00083-EC
Є в наявності
38 631 UAH
brand: Mitsubishi Electric
Series: FR-A
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 6 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Mitsubishi Electric |
| Series | FR-A |
| sku | FR-A740-00083-EC |
| Main Power | 2.2 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 6 A |
| Maximum output frequency | 120 Hz |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | Available |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Vector control mode with encoder | Option |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | No |
| Inbuilt panel | FR-DU07 |
Documentation. Variable Frequency Drive FR-A 2.2kW 3-ф/380 ( FR-A740-00083-EC )
Product Reviews
1
�
Іван Петренко
Взяв цей частотник Mitsubishi FR-A на 2.2кВт для модернізації нашого змішувача. Раніше стояла стара механіка, тепер все набагато точніше. Дуже порадувала наявність вбудованого ПЛК, це спростило схему керування, не довелося окремо контролер ставити. Векторне керування працює як треба, навіть без зворотного зв'язку по швидкості двигун тримає момент добре. 12 дискретних входів з головою вистачило для всіх датчиків і кнопок. RS485 вже підключив до центрального пульта. Японська якість, що тут казати, це відчувається.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR FR-A740-00083-EC GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Schneider Electric | Veichi |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | Altivar 310 | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.5 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive FR-A 2.2kW 3-ф/380 ( FR-A740-00083-EC )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for FR-A740-00083-EC, series FR-A from manufacturer Mitsubishi Electric
.
Buy FRA74000083EC
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
FR-A740-00083-EC only high quality at affordable prices. Guarantee.
FR-A740-00083-EC