SP4402 Variable Frequency Drive UNIDRIVE SP 37.0kW 3-ф/380
sku: SP4402
Є в наявності
229 797 UAH
brand: Control Techniques
Series: UNIDRIVE SP
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 74 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Control Techniques |
| Series | UNIDRIVE SP |
| sku | SP4402 |
| Main Power | 37.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 74 A |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | No |
| Built-in regulator | ПИД |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | No |
| Quadratic control law U/f2 | No |
| Maximum number of fixed speeds | 0 |
| Number of discrete inputs | 0 |
| Number of discrete (transistor) outputs | 0 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | Ні |
| Remote Control | Ні |
Documentation. Variable Frequency Drive UNIDRIVE SP 37.0kW 3-ф/380 ( SP4402 )
Product Reviews
1
�
Іван П. (Інженер)
ставили цей частотник Control Techniques Unidrive SP на великий насос для циркуляції. мотор на 37 кВт, тож треба було щось надійне. векторний контроль без енкодера показав себе дуже добре, обороти тримає чітко. ПІД-регулятор дозволяє точно витримувати задані параметри процесу, це реально спрощує життя. нормальна промислова машина.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR SP4402 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive UNIDRIVE SP 37.0kW 3-ф/380 ( SP4402 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for SP4402, series Unidrive SP from manufacturer Control Techniques
.
Buy SP4402
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
SP4402 only high quality at affordable prices. Guarantee.
SP4402