ACS550-01-143A-2 Variable Frequency Drive ACS550 37.0kW 3-ф/220
sku: ACS550-01-143A-2
Series: ACS550
Supply input: 3x220 V
Сurrent: 143 A
IP protection level: 21
Series ACS550
sku ACS550-01-143A-2
Main Power 37 kW variable frequency drives
Supply input 3x220 V
Supply output 3x220 V
Mmax (1 min) 110-130 %
Сurrent 143 A
Maximum output frequency 500 Hz
Product weight 69 kg
IP protection level IP21
EMC filter Available
Height 880 mm
Width 300 mm
Depth 400 mm
Braking module No
Inbuilt PLC No
Built-in regulator PID
Scalar control mode Available
Vector control mode without encoder Available
Documentation. Variable Frequency Drive ACS550 37.0kW 3-ф/220 ( ACS550-01-143A-2 )
Product Reviews
No reviews yet. Be the first!
SIMILAR ACS550-01-143A-2 GOODS
Characteristics
brandDanfossDelta ElectronicsINVTMitsubishi ElectricSchneider Electric
SeriesFC-101VFD-CP2000GD27FR-FAltivar 320 Solar
Supply input, V3x3803x3803x3803x3803x220
Сurrent, A7373757713
IP protection levelIP20202020
Hybrid Power (AC/DC-Solar)00001
Remote Control01000
This page contains information about Variable Frequency Drive ACS550 37.0kW 3-ф/220 ( ACS550-01-143A-2 ) with a detailed description of the technical characteristics . You can download documentation for ACS550-01-143A-2, series ACS550 from manufacturer ABB . Buy ACS55001143A2 and seek technical advice. Our Engineers will help you choose and buy ACS550-01-143A-2 only high quality at affordable prices. Guarantee. ACS550-01-143A-2