FR-F840-01800-E2-60 Variable Frequency Drive FR-F840 75.0kW 3-ph/380
sku: FR-F840-01800-E2-60
Є в наявності
Ціна за запитом
brand: Mitsubishi Electric
Series: FR-F
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 149.4 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Mitsubishi Electric |
| Series | FR-F |
| sku | FR-F840-01800-E2-60 |
| Main Power | 75.0 kW |
| In Second Power mode | 90.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 120 % |
| Сurrent | 149.4 A |
| Maximum output frequency | 0...590 Hz |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Braking module | External |
| Inbuilt PLC | Built-in |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Vector control mode with encoder | No |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Maximum number of fixed speeds | 15 |
Documentation. Variable Frequency Drive FR-F840 75.0kW 3-ph/380 ( FR-F840-01800-E2-60 )
Product Reviews
1
�
Олексій, інженер з обслуговування
Встановили цей частотник Mitsubishi FR-F840 на 75 кВт замість старого агрегату на виробничій лінії. Працює він вже кілька місяців, нарікань нуль. Потужний, 380 вольт на вхід і вихід, що для нас є стандартом. Сподобалось, що тут вже вбудований ПЛК, дуже спростило інтеграцію в нашу систему автоматизації. Є можливість працювати як у скалярному, так і у векторному режимі без зворотного зв'язку, для нашого конвеєра це важливо, щоб момент тримав стабільно. Ще й ЕМС-фільтр є, з перешкодами питань не виникає. Все-таки японська техніка — вона і є японська техніка, надійність відчувається.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR FR-F840-01800-E2-60 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Schneider Electric | Veichi |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | Altivar 310 | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.5 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive FR-F840 75.0kW 3-ph/380 ( FR-F840-01800-E2-60 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for FR-F840-01800-E2-60, series FR-F from manufacturer Mitsubishi Electric
.
Buy FRF84001800E260
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
FR-F840-01800-E2-60 only high quality at affordable prices. Guarantee.
FR-F840-01800-E2-60