6SE6440-2UC23-0CA1 Variable Frequency Drive MicroMaster 440 3.0kW 1-ф/220
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Siemens |
| Series | MicroMaster 440 |
| sku | 6SE6440-2UC23-0CA1 |
| Main Power | 3.0 kW |
| Supply input | 1x220 V |
| Supply output | 3x220 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 13.6 A |
| EMC filter | Available |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Maximum number of fixed speeds | 0 |
| Number of discrete inputs | 0 |
| Number of discrete (transistor) outputs | 0 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | Ні |
| Remote Control | Ні |
Documentation. Variable Frequency Drive MicroMaster 440 3.0kW 1-ф/220 ( 6SE6440-2UC23-0CA1 )
Product Reviews
1Олег К.
Взяв цей Siemens MicroMaster 440 на 3 кВт, щоб запустити старий токарний верстат. У нас в майстерні звичайна однофазна мережа 220 В, а двигун на 3 фази. Частотник впорався без проблем. Підключив все по інструкції, запустилося з першого разу. Особливо сподобалося, що є вбудований ЕМС-фільтр, бо інколи буває, що такі штуки сильно шумлять в мережу. Движок тепер запускається плавно, без ривків, і можна оберти регулювати точно. А ще, тут ПІД-регулятор є, для насоса чи вентиляції теж би зайшло. Класно, що Siemens тримає марку, хоч і модель не найновіша, але надійність відчувається. Хороша робоча конячка
To leave a review, please, log in.
SIMILAR 6SE6440-2UC23-0CA1 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | Micro Drive FC51 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 12 |
| Supply input, V | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 |
| Сurrent, A | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 4.2 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |