FR-D720S-042SC-EC Variable Frequency Drive FR-D 0.7kW 1-ф/220
sku: FR-D720S-042SC-EC
Є в наявності
14 000 UAH
brand: Mitsubishi Electric
Series: FR-D
Supply input: 1x220 V
Сurrent: 4.2 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (3)
| brand | Mitsubishi Electric |
| Series | FR-D |
| sku | FR-D720S-042SC-EC |
| Main Power | 0.7 kW |
| Supply input | 1x220 V |
| Supply output | 3x220 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 4.2 A |
| Maximum output frequency | 120 Hz |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Option |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | No |
| Inbuilt panel | Несъемная |
| Programmator | FR-PU07 |
Documentation. Variable Frequency Drive FR-D 0.7kW 1-ф/220 ( FR-D720S-042SC-EC )
Product Reviews
3
�
Петро Власник
Для нашого змішувача ідеальний варіант. Запустив швидко, працює як годинник. Надійний.
�
Інженер_Ігор_К.
взяли FR-D720S для верстата, треба було точне керування шпинделем. з ПЛК конектиться без питань, протокол працює стабільно. налаштування ПІД трохи зайняло часу, але після розбору все пішло. сам по собі дуже надійний, якість відчувається. єдине, запасні частини до них потім знайти може бути непросто і дорожче ніж до інших брендів)
�
Олег М.
Ставив цей частотник на конвеєр. Місця було обмаль, але FR-Dшка невелика, в шафу вліз без проблем. Клеми зручні, підключив швидко. Запустили, все ок.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR FR-D720S-042SC-EC GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Schneider Electric | Veichi |
| Series | Micro Drive FC51 | VFD-EL | GD10 | Altivar 12 | AC01 |
| Supply input, V | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 |
| Сurrent, A | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive FR-D 0.7kW 1-ф/220 ( FR-D720S-042SC-EC )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for FR-D720S-042SC-EC, series FR-D from manufacturer Mitsubishi Electric
.
Buy FRD720S042SCEC
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
FR-D720S-042SC-EC only high quality at affordable prices. Guarantee.
FR-D720S-042SC-EC