6SE6440-2UC17-5AA1 Variable Frequency Drive MicroMaster 440 0.7kW 1-ф/220
sku: 6SE6440-2UC17-5AA1
Є в наявності
21 889 UAH
brand: Siemens
Series: MicroMaster 440
Supply input: 1x220 V
Сurrent: 3.9 A
IP protection level:
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Siemens |
| Series | MicroMaster 440 |
| sku | 6SE6440-2UC17-5AA1 |
| Main Power | 0.7 kW |
| Supply input | 1x220 V |
| Supply output | 3x220 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 3.9 A |
| EMC filter | Available |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Maximum number of fixed speeds | 0 |
| Number of discrete inputs | 0 |
| Number of discrete (transistor) outputs | 0 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | Ні |
| Remote Control | Ні |
Documentation. Variable Frequency Drive MicroMaster 440 0.7kW 1-ф/220 ( 6SE6440-2UC17-5AA1 )
Product Reviews
1
�
Олексій М.
Взяв цей Siemens MicroMaster 440 0.7кВт для майстерні, де є тільки 220В. Треба було запустити старий фрезерний, який на 380. Цей частотник — те, що треба. Перетворює 220В однофазне на 3х220В для мотора. Все підключив, настроїв скалярний режим швидко, тепер фрезер працює як годинник. Збірка хороша, як завжди у Siemens. ЕМС фільтр є, що теж плюс, не шумить в мережу. Ну і ПІД-регулятор дозволяє точніше тримати оберти під навантаженням. За таку ціну для такого бренду дуже навіть норм)
To leave a review, please, log in.
SIMILAR 6SE6440-2UC17-5AA1 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | Micro Drive FC51 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 12 |
| Supply input, V | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 |
| Сurrent, A | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 4.2 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive MicroMaster 440 0.7kW 1-ф/220 ( 6SE6440-2UC17-5AA1 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for 6SE6440-2UC17-5AA1, series MicroMaster 440 from manufacturer Siemens
.
Buy 6SE64402UC175AA1
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
6SE6440-2UC17-5AA1 only high quality at affordable prices. Guarantee.
6SE6440-2UC17-5AA1