6SE6440-2AD31-8DA1 Variable Frequency Drive MicroMaster 440 18.5kW 3-ф/380
sku: 6SE6440-2AD31-8DA1
Є в наявності
194 890 UAH
brand: Siemens
Series: MicroMaster 440
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 38 A
IP protection level:
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Siemens |
| Series | MicroMaster 440 |
| sku | 6SE6440-2AD31-8DA1 |
| Main Power | 18.5 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 38 A |
| EMC filter | Available |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Maximum number of fixed speeds | 0 |
| Number of discrete inputs | 0 |
| Number of discrete (transistor) outputs | 0 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | Ні |
| Remote Control | Ні |
Documentation. Variable Frequency Drive MicroMaster 440 18.5kW 3-ф/380 ( 6SE6440-2AD31-8DA1 )
Product Reviews
1
�
Олексій В.
Нарешті добрався написати про цей Siemens MicroMaster 440. Стоїть у нас на конвеєрі, крутить двигун на 18.5 кВт. Німець є німець, що тут скажеш. Пуск дуже м'який, без ривків, і векторне керування без датчика реально відчувається. ПІД-регулятор чітко тримає задану швидкість, для нашої лінії це критично. Ще один плюс — вбудований ЕМС-фільтр, не треба городить додаткове обладнання в шафу. Працює стабільно, до якості мережі не надто чутливий. Як на Siemens, то дуже добротна річ.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR 6SE6440-2AD31-8DA1 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive MicroMaster 440 18.5kW 3-ф/380 ( 6SE6440-2AD31-8DA1 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for 6SE6440-2AD31-8DA1, series MicroMaster 440 from manufacturer Siemens
.
Buy 6SE64402AD318DA1
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
6SE6440-2AD31-8DA1 only high quality at affordable prices. Guarantee.
6SE6440-2AD31-8DA1