6SE6440-2AB23-0CA1 Variable Frequency Drive MicroMaster 440 3.0kW 1-ф/220
sku: 6SE6440-2AB23-0CA1
Є в наявності
44 505 UAH
brand: Siemens
Series: MicroMaster 440
Supply input: 1x220 V
Сurrent: 13.6 A
IP protection level:
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Siemens |
| Series | MicroMaster 440 |
| sku | 6SE6440-2AB23-0CA1 |
| Main Power | 3.0 kW |
| Supply input | 1x220 V |
| Supply output | 3x220 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 13.6 A |
| EMC filter | Available |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Maximum number of fixed speeds | 0 |
| Number of discrete inputs | 0 |
| Number of discrete (transistor) outputs | 0 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | Ні |
| Remote Control | Ні |
Documentation. Variable Frequency Drive MicroMaster 440 3.0kW 1-ф/220 ( 6SE6440-2AB23-0CA1 )
Product Reviews
1
�
Олександр К.
Ставили цей частотник Siemens MicroMaster 440 на об'єкті для живлення 3-фазного насоса, де тільки одна фаза була в наявності. Потужність 3 кВт, якраз те що треба. Вхід 1 фаза 220В, вихід - 3 фази 220В, працює як годинник. Siemens завжди тримає марку, надійний, як танк. Додатково, вже вбудований ЕМС-фільтр, не треба докуповувати, це плюс. Налаштовується досить зрозуміло, є скалярний та векторний режими управління, ну і ПІД-регулятор. Дуже хороша річ для відповідальних об'єктів.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR 6SE6440-2AB23-0CA1 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | Micro Drive FC51 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 12 |
| Supply input, V | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 |
| Сurrent, A | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 4.2 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive MicroMaster 440 3.0kW 1-ф/220 ( 6SE6440-2AB23-0CA1 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for 6SE6440-2AB23-0CA1, series MicroMaster 440 from manufacturer Siemens
.
Buy 6SE64402AB230CA1
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
6SE6440-2AB23-0CA1 only high quality at affordable prices. Guarantee.
6SE6440-2AB23-0CA1