ATV212HD75N4 Variable Frequency Drive Altivar 212 75.0kW 3-ф/380
sku: ATV212HD75N4
Є в наявності
218 149 UAH
brand: Schneider Electric
Series: Altivar 212
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 160 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Schneider Electric |
| Series | Altivar 212 |
| sku | ATV212HD75N4 |
| Main Power | 75.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 110-130 % |
| Сurrent | 160 A |
| Maximum output frequency | 200 Hz |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Braking module | No |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Inbuilt panel | Несъемная |
| Extention programming panel | VW3A1101 |
Documentation. Variable Frequency Drive Altivar 212 75.0kW 3-ф/380 ( ATV212HD75N4 )
Product Reviews
1
�
Валентин Петрович С.
Взяли цей частотник Schneider Altivar 212 на 75 кВт для нашої системи вентиляції. Ставимо Schneider вже не перший рік, завжди надійно. Тут 3x380 живлення, як раз під наші двигуни. Сподобалось, що PID регулятор вже вбудований, це значно спрощує налаштування підтримки тиску в повітроводах. Без проблем підключили по RS485 до нашого контролера, все працює стабільно. ЕМС-фільтр є, тож з наводками проблем не було. Максимальна частота 200 Гц теж з запасом. Хороший апарат.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR ATV212HD75N4 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Veichi |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive Altivar 212 75.0kW 3-ф/380 ( ATV212HD75N4 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for ATV212HD75N4, series Altivar 212 from manufacturer Schneider Electric
.
Buy ATV212HD75N4
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
ATV212HD75N4 only high quality at affordable prices. Guarantee.
ATV212HD75N4