FR-F840-03610-E2-60 Variable Frequency Drive FR-F840 160.0kW 3-ph/380
sku: FR-F840-03610-E2-60
Є в наявності
Ціна за запитом
brand: Mitsubishi Electric
Series: FR-F
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 299.6 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Mitsubishi Electric |
| Series | FR-F |
| sku | FR-F840-03610-E2-60 |
| Main Power | 160.0 kW |
| In Second Power mode | 185.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 120 % |
| Сurrent | 299.6 A |
| Maximum output frequency | 0...590 Hz |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Braking module | External |
| Inbuilt PLC | Built-in |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Vector control mode with encoder | No |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Maximum number of fixed speeds | 15 |
Documentation. Variable Frequency Drive FR-F840 160.0kW 3-ph/380 ( FR-F840-03610-E2-60 )
Product Reviews
1
�
Олег Іванович
Насосну станцію оновлювали, вирішили взяти щось надійне. Зупинились на Mitsubishi FR-F840, потужність 15 кВт. Це вже не перший частотник від них, завжди якість на рівні. Векторне керування дає чітку підтримку тиску, без зайвих коливань. По Modbus легко підключили до нашої АСУТП, вбудовані фішки по енергозбереженню реально показують себе в рахунках за світло. Знаємо, що сервіс і запчастини можуть бути не дешевими, але тут платиш за спокій і стабільну роботу обладнання.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR FR-F840-03610-E2-60 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Schneider Electric | Veichi |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | Altivar 310 | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.5 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive FR-F840 160.0kW 3-ph/380 ( FR-F840-03610-E2-60 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for FR-F840-03610-E2-60, series FR-F from manufacturer Mitsubishi Electric
.
Buy FRF84003610E260
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
FR-F840-03610-E2-60 only high quality at affordable prices. Guarantee.
FR-F840-03610-E2-60