FR-F840-00930-E2-60 Variable Frequency Drive FR-F840 45.0kW 3-ph/380
sku: FR-F840-00930-E2-60
Є в наявності
Ціна за запитом
brand: Mitsubishi Electric
Series: FR-F
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 77.2 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Mitsubishi Electric |
| Series | FR-F |
| sku | FR-F840-00930-E2-60 |
| Main Power | 45.0 kW |
| In Second Power mode | 55.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 120 % |
| Сurrent | 77.2 A |
| Maximum output frequency | 0...590 Hz |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Braking module | External |
| Inbuilt PLC | Built-in |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Vector control mode with encoder | No |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Maximum number of fixed speeds | 15 |
Documentation. Variable Frequency Drive FR-F840 45.0kW 3-ph/380 ( FR-F840-00930-E2-60 )
Product Reviews
1
�
Олексій В.
Взяли цей частотник Mitsubishi FR-F840 на 45 кВт для головного насоса на виробництві. Mitsubishi Electric тримає марку, працює чітко. Дуже виручив вбудований ПЛК, дозволило мінімізувати кількість зовнішніх пристроїв і спростити схему керування. Для нашого компресора, де потрібен був гарний пусковий момент, векторне керування без енкодера дало саме те, що треба. Фільтр ЕМС всередині – це великий плюс, з мережею питань не виникло. Встановлення пройшло без проблем, все зрозуміло. Надійна техніка.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR FR-F840-00930-E2-60 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Schneider Electric | Veichi |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | Altivar 310 | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.5 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive FR-F840 45.0kW 3-ph/380 ( FR-F840-00930-E2-60 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for FR-F840-00930-E2-60, series FR-F from manufacturer Mitsubishi Electric
.
Buy FRF84000930E260
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
FR-F840-00930-E2-60 only high quality at affordable prices. Guarantee.
FR-F840-00930-E2-60