FR-F840-00023-E2-60 Variable Frequency Drive FR-F840 0.75kW 3-ph/380
sku: FR-F840-00023-E2-60
Є в наявності
25 187 UAH
brand: Mitsubishi Electric
Series: FR-F
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 1.9 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Mitsubishi Electric |
| Series | FR-F |
| sku | FR-F840-00023-E2-60 |
| Main Power | 0.8 kW |
| In Second Power mode | 0.8 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 120 % |
| Сurrent | 1.9 A |
| Maximum output frequency | 0...590 Hz |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Braking module | External |
| Inbuilt PLC | Built-in |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Vector control mode with encoder | No |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Maximum number of fixed speeds | 15 |
Documentation. Variable Frequency Drive FR-F840 0.75kW 3-ph/380 ( FR-F840-00023-E2-60 )
Product Reviews
1
�
Олексій В.
брали цей частотник Mitsubishi FR-F840 для керування невеликим насосом на виробництві. 0.8 кВт, три фази. Що сказати, Мітсубіші є Мітсубіші. Працює стабільно, як швейцарський годинник. особливо сподобалось, що тут вже вбудований ПЛК, то не довелось окремо замовляти контролер для простої логіки. Векторне керування без енкодера теж дає своє, движок крутиться рівненько, без ривків. фотки по IP20 відповідає, для шафи підійшов добре)
To leave a review, please, log in.
SIMILAR FR-F840-00023-E2-60 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Schneider Electric | Veichi |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | Altivar 310 | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.5 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive FR-F840 0.75kW 3-ph/380 ( FR-F840-00023-E2-60 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for FR-F840-00023-E2-60, series FR-F from manufacturer Mitsubishi Electric
.
Buy FRF84000023E260
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
FR-F840-00023-E2-60 only high quality at affordable prices. Guarantee.
FR-F840-00023-E2-60