FR-F740-01800-EC Variable Frequency Drive FR-F 90.0kW 3-ф/380
sku: FR-F740-01800-EC
Є в наявності
227 402 UAH
brand: Mitsubishi Electric
Series: FR-F
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 180 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Mitsubishi Electric |
| Series | FR-F |
| sku | FR-F740-01800-EC |
| Main Power | 90.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 110-130 % |
| Сurrent | 180 A |
| Maximum output frequency | 120 Hz |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Braking module | Option |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | No |
| Inbuilt panel | FR-DU07 |
| Programmator | FR-PU07 |
Documentation. Variable Frequency Drive FR-F 90.0kW 3-ф/380 ( FR-F740-01800-EC )
Product Reviews
1
�
Іван Кравченко
Взяли цей частотник Mitsubishi FR-F на оновлення одного з конвеєрів у цеху. Потужність 90 кВт, 380В — саме те, що треба було для нашого движка. Що можу сказати, японці тримають марку. Сподобалось, як він відпрацьовує векторне керування, без енкодера навіть дуже точно тримає швидкість, що для конвеєра критично. ПІД-регулятор теж працює чітко, без розгойдування процесу. Вхідних/вихідних сигналів достатньо, RS485 підключили до нашої АСУТП без проблем. ЕМС-фільтр вже вбудований, це теж плюс, не треба було морочитись з додатковим обладнанням. Загалом, надійний агрегат, відчувається преміальний клас.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR FR-F740-01800-EC GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Schneider Electric | Veichi |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | Altivar 310 | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.5 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive FR-F 90.0kW 3-ф/380 ( FR-F740-01800-EC )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for FR-F740-01800-EC, series FR-F from manufacturer Mitsubishi Electric
.
Buy FRF74001800EC
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
FR-F740-01800-EC only high quality at affordable prices. Guarantee.
FR-F740-01800-EC