ACS180-04S-05A6-4 Variable Frequency Drive ACS180 2.2 kW 3x380
sku: ACS180-04S-05A6-4
Є в наявності
18 276 UAH
brand: ABB
Series: ACS180
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 5.6 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | ABB |
| Series | ACS180 |
| sku | ACS180-04S-05A6-4 |
| Main Power | 2.2 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150% % |
| Сurrent | 5.6 A |
| Rated current for the second power | 5.3 A |
| Maximum output frequency | 590 Hz |
| Product weight | 1.3 kg |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Height | 190 mm |
| Width | 70 mm |
| Depth | 143 mm |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | Available |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive ACS180 2.2 kW 3x380 ( ACS180-04S-05A6-4 )
Product Reviews
1
�
Іван П. (Інженер)
Поставили цей частотник ABB ACS180 на 2.2 кВт для невеликого конвеєра. Відразу відчувається різниця. ABB є ABB, якість комплектуючих видно. Подобається, що тут вже є вбудований ЕМС-фільтр, не треба докуповувати. Зручно, що є Modbus RTU, інтегрували його в нашу систему керування без проблем. Векторне керування дозволяє отримати точний момент, як раз те, що треба для плавної роботи без ривків. Навіть вбудований ПЛК тут є, хоч ми його поки й не задіяли на повну, але потенціал є. Габарити досить компактні, на 2.2 кВт при 3x380В він займає мало місця в шафі. Працює стабільно, жодних нарікань.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR ACS180-04S-05A6-4 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive ACS180 2.2 kW 3x380 ( ACS180-04S-05A6-4 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for ACS180-04S-05A6-4, series ACS180 from manufacturer ABB
.
Buy ACS18004S05A64
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
ACS180-04S-05A6-4 only high quality at affordable prices. Guarantee.
ACS180-04S-05A6-4