E500-2S0075 Variable Frequency Drive E500 7.5kW 1x220
sku: E500-2S0075
Є в наявності
18 931 UAH
brand: Simphoenix
Series: E500
Supply input: 1x220 V
Сurrent: 33.0 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Simphoenix |
| Series | E500 |
| sku | E500-2S0075 |
| Main Power | 7.5 kW |
| Supply input | 1x220 V |
| Supply output | 3-ф/220 V |
| Mmax (1 min) | 180 % |
| Сurrent | 33.0 A |
| Maximum output frequency | 400 Hz |
| IP protection level | IP20 |
| ModBus RTU protocol | Available |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | Ні |
| Remote Control | Ні |
Documentation. Variable Frequency Drive E500 7.5kW 1x220 ( E500-2S0075 )
Product Reviews
1
�
Олег К.
Взяв Simphoenix E500, 7.5кВт. Треба було запустити потужний 3-фазний мотор в майстерні, де є тільки 220В. Цей частотник добре справився: з однієї фази витягує три, 220В на виході. Мотор тепер працює дуже м'яко, без ривків, і можна точно виставити обороти. Що тішить, є Modbus RTU, можна буде потім інтегрувати в систему. Для такої задачі дуже хороший варіант, рекомендую)
To leave a review, please, log in.
SIMILAR E500-2S0075 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | Micro Drive FC51 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 12 |
| Supply input, V | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 |
| Сurrent, A | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 4.2 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive E500 7.5kW 1x220 ( E500-2S0075 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for E500-2S0075, series E500 from manufacturer Simphoenix
.
Buy E5002S0075
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
E500-2S0075 only high quality at affordable prices. Guarantee.
E500-2S0075