DX100-4T1600Q Variable Frequency Drive DX100 160.0kW 3x380
sku: DX100-4T1600Q
Є в наявності
191 138 UAH
brand: Simphoenix
Series: DX100
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 310 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Simphoenix |
| Series | DX100 |
| sku | DX100-4T1600Q |
| Main Power | 160.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 180 % |
| Сurrent | 310 A |
| Maximum output frequency | 0.00-1000.00Hz Hz |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Number of discrete inputs | 6 |
| Number/type of analog outputs | 2 channels 0~10V |
| Number of discrete (transistor) outputs | 2 |
| ModBus RTU protocol | Available |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | Ні |
Documentation. Variable Frequency Drive DX100 160.0kW 3x380 ( DX100-4T1600Q )
Product Reviews
1
�
Сергій К., Інженер АСУТП
Шукали щось надійне для модернізації лінії на 160 кВт, щоб і з бюджетом вписатись, і функціонал був. Взяли Simphoenix DX100. Зі своїми задачами справляється відмінно. Важливий момент — є векторне керування без енкодера, для наших двигунів це було ключово. Модбас РТУ підключили до нашого контролера без проблем, все читається, пишеться. Вбудований ЕМС фільтр теж плюс, не треба було додатково ставити. Працює стабільно, без збоїв, тягне наш конвеєр без нарікань. Навіть на 1000 Гц не розганяли, але запас є. Для таких потужностей - достойний варіант, тим більше за таку ціну.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR DX100-4T1600Q GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive DX100 160.0kW 3x380 ( DX100-4T1600Q )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for DX100-4T1600Q, series DX100 from manufacturer Simphoenix
.
Buy DX1004T1600Q
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
DX100-4T1600Q only high quality at affordable prices. Guarantee.
DX100-4T1600Q