6SE6440-2UD25-5CA1 Variable Frequency Drive MicroMaster 440 5.5kW 3-ф/380
sku: 6SE6440-2UD25-5CA1
Є в наявності
78 538 UAH
brand: Siemens
Series: MicroMaster 440
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 13.2 A
IP protection level:
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Siemens |
| Series | MicroMaster 440 |
| sku | 6SE6440-2UD25-5CA1 |
| Main Power | 5.5 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 13.2 A |
| EMC filter | Available |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Maximum number of fixed speeds | 0 |
| Number of discrete inputs | 0 |
| Number of discrete (transistor) outputs | 0 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | Ні |
| Remote Control | Ні |
Documentation. Variable Frequency Drive MicroMaster 440 5.5kW 3-ф/380 ( 6SE6440-2UD25-5CA1 )
Product Reviews
1
�
Олексій В.
Брали цей частотник Siemens MicroMaster 440 на 5.5 кВт для оновлення вентиляційної системи на виробництві. Старий вже своє відпрацював. Цей Siemens як завжди, зроблений добротно. Трифазне живлення 380В, як раз під наші двигуни. Сподобалось, що тут вже є ПІД-регулятор, для підтримки тиску в системі дуже зручно. І векторне керування без енкодера – це вже в плюс до точності. Вбудований ЕМС-фільтр теж важливий, щоб не було зайвих наводок по мережі. Працює стабільно, без нарікань, Siemens є Siemens.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR 6SE6440-2UD25-5CA1 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive MicroMaster 440 5.5kW 3-ф/380 ( 6SE6440-2UD25-5CA1 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for 6SE6440-2UD25-5CA1, series MicroMaster 440 from manufacturer Siemens
.
Buy 6SE64402UD255CA1
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
6SE6440-2UD25-5CA1 only high quality at affordable prices. Guarantee.
6SE6440-2UD25-5CA1