ATV71HD90Y Variable Frequency Drive Altivar 71 90.0kW 3-ф/500
sku: ATV71HD90Y
brand: Schneider Electric
Series: Altivar 71
Supply input: 3-ф/500 V
Сurrent: 0 A
IP protection level: 20
  • Documentation
  • Reviews (0)
brand Schneider Electric
Series Altivar 71
sku ATV71HD90Y
Main Power 90.0 kW
Supply input 3-ф/500 V
Supply output 3x380 V
Mmax (1 min) 160-200 %
Maximum output frequency 500 Hz
IP protection level IP20
EMC filter Available
Braking module Available
Inbuilt PLC VW3A3501
Vector control mode with encoder Option
Linear U/f control law Available
Quadratic control law U/f2 Available
Inbuilt panel VW3A1101
Extention programming panel VW3A1101
Product Reviews
No reviews yet. Be the first!
SIMILAR ATV71HD90Y GOODS
Characteristics
brandDanfossDelta ElectronicsINVTMitsubishi ElectricVeichi
SeriesFC-101VFD-CP2000GD27FR-FSI23
Supply input, V3x3803x3803x3803x3803x380
Сurrent, A177180180180180
IP protection levelIP20202020
Hybrid Power (AC/DC-Solar)00001
Remote Control01000
This page contains information about Variable Frequency Drive Altivar 71 90.0kW 3-ф/500 ( ATV71HD90Y ) with a detailed description of the technical characteristics . You can download documentation for ATV71HD90Y, series Altivar 71 from manufacturer Schneider Electric . Buy ATV71HD90Y and seek technical advice. Our Engineers will help you choose and buy ATV71HD90Y only high quality at affordable prices. Guarantee. ATV71HD90Y