ATV630U22N4 Variable Frequency Drive Altivar 630 2.2kW 3-ф/380
Є в наявності
sku: ATV630U22N4
Series: Altivar 630
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 4 A
  • Documentation
  • Reviews (2)
brand Schneider Electric
Series Altivar 630
sku ATV630U22N4
Main Power 2.2 kW variable frequency drives
In Second Power mode 3.0 kW
Supply input 3x380 V
Supply output 3x380 V
Mmax (1 min) 150 %
Сurrent 4 A
Maximum output frequency 500 Hz
Product weight 4,5 kg
IP protection level IP21
EMC filter Available
Height 350 mm
Width 144 mm
Depth 203 mm
Product Reviews
2
Юлія В.
Олег К.
Працюємо з Altivar 630 не перший рік, і ця модель 2.2кВт ATV630U22N4 підтверджує репутацію Schneider Electric. Сподобалось, що тут є векторне керування без енкодера, для наших задач цього цілком вистачає. PID-регулятор на борту дуже зручний, спрощує інтеграцію в системи з зворотним зв'язком – наприклад, для підтримки тиску в трубопроводі. До 500 Гц теж не кожен частотник дає. Важливий момент – комунікації. Modbus RTU, звісно, є, але наявність опціональних модулів під Ethernet/IP або Profibus сильно розширює можливості для інтеграції в SCADA-системи. Габарити норм, 350х144х203 мм, не займає багато місця в шафі. ЕМС фільтр вже вбудований, це теж плюс. перевантаження в 150% тримає спокійно.
SIMILAR ATV630U22N4 GOODS
Remote Control00000
This page contains information about Variable Frequency Drive Altivar 630 2.2kW 3-ф/380 ( ATV630U22N4 ) with a detailed description of the technical characteristics . You can download documentation for ATV630U22N4, series Altivar 630 from manufacturer Schneider Electric . Buy ATV630U22N4 and seek technical advice. Our Engineers will help you choose and buy ATV630U22N4 only high quality at affordable prices. Guarantee. ATV630U22N4