ATV340U22N4 Variable Frequency Drive Altivar 340 2.2 kW 3x380
sku: ATV340U22N4
Є в наявності
24 960 UAH
brand: Schneider Electric
Series: Altivar 340
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 7.2 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 1
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Schneider Electric |
| Series | Altivar 340 |
| sku | ATV340U22N4 |
| Main Power | 2.2 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 7.2 A |
| Maximum output frequency | 600 Hz |
| Product weight | 1.80 kg |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Height | 270 mm |
| Width | 85 mm |
| Depth | 232 mm |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive Altivar 340 2.2 kW 3x380 ( ATV340U22N4 )
Product Reviews
1
�
Сергій М.
Поставили цей частотник Schneider Altivar 340 на 2.2 кВт для керування двигуном конвеєра. що сказати, Schneider тримає марку. габарити невеликі, в шафу вліз без проблем - ширина 85 мм для 2.2 кВт це норм. Вбудований гальмівний модуль дуже доречний, не треба окремо нічого докупати. підключення клем просте, є всі потрібні входи-виходи, ще й Modbus RTU для зв'язку з системою. працює стабільно, без збоїв, як і очікувалось від Schneider. задоволений вибором, хоч і ціна трохи кусається, але воно того варте)
To leave a review, please, log in.
SIMILAR ATV340U22N4 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Veichi |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive Altivar 340 2.2 kW 3x380 ( ATV340U22N4 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for ATV340U22N4, series Altivar 340 from manufacturer Schneider Electric
.
Buy ATV340U22N4
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
ATV340U22N4 only high quality at affordable prices. Guarantee.
ATV340U22N4