RX-A4015-EF Variable Frequency Drive RX 1.5kW 3-ф/380
sku: RX-A4015-EF
Є в наявності
31 840 UAH
brand: Omron
Series: RX
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 3.8 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Omron |
| Series | RX |
| sku | RX-A4015-EF |
| Main Power | 1.5 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 3.8 A |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | No |
| Built-in regulator | ПИД |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | No |
| Quadratic control law U/f2 | No |
| Maximum number of fixed speeds | 0 |
| Number of discrete inputs | 0 |
| Number of discrete (transistor) outputs | 0 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | Ні |
| Remote Control | Ні |
Documentation. Variable Frequency Drive RX 1.5kW 3-ф/380 ( RX-A4015-EF )
Product Reviews
1
�
Володимир П.
Брали цей частотник Omron серії RX, модель RX-A4015-EF, для модернізації невеликого конвеєра на виробництві. Основна вимога була до точного керування швидкістю, і ці 1.5 кВт з векторним керуванням без датчика справляються добре. Завдяки цьому двигун не втрачає момент навіть на низьких обертах, а це критично. По струму він 3.8А, що теж відповідає нашим потребам. Ще сподобався ПІД-регулятор, налаштував його доволі легко, і система тримає стабільні параметри. Корпус, звісно, IP20, для нашої шафи підходить, але загалом, Omron є Omron, обладнання надійне, працює без нарікань)
To leave a review, please, log in.
SIMILAR RX-A4015-EF GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 1x220 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 7.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive RX 1.5kW 3-ф/380 ( RX-A4015-EF )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for RX-A4015-EF, series RX from manufacturer Omron
.
Buy RXA4015EF
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
RX-A4015-EF only high quality at affordable prices. Guarantee.
RX-A4015-EF