FR-D720S-025SC-EC Variable Frequency Drive FR-D 0.4kW 1-ф/220
sku: FR-D720S-025SC-EC
Ми зрадістю підбермо Вам аналог
Професійний підбір за тел. (093) 1701425
brand: Mitsubishi Electric
Series: FR-D
Supply input: 1x220 V
Сurrent: 2.5 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (0)
| brand | Mitsubishi Electric |
| Series | FR-D |
| sku | FR-D720S-025SC-EC |
| Main Power | 0.4 kW |
| Supply input | 1x220 V |
| Supply output | 3x220 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 2.5 A |
| Maximum output frequency | 120 Hz |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Option |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | No |
| Inbuilt panel | Несъемная |
| Programmator | FR-PU07 |
Documentation. Variable Frequency Drive FR-D 0.4kW 1-ф/220 ( FR-D720S-025SC-EC )
SIMILAR FR-D720S-025SC-EC GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Schneider Electric | Veichi |
| Series | Micro Drive FC51 | VFD-EL | GD10 | Altivar 12 | AC01 |
| Supply input, V | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 |
| Сurrent, A | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive FR-D 0.4kW 1-ф/220 ( FR-D720S-025SC-EC )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for FR-D720S-025SC-EC, series FR-D from manufacturer Mitsubishi Electric
.
Buy FRD720S025SCEC
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
FR-D720S-025SC-EC only high quality at affordable prices. Guarantee.
FR-D720S-025SC-EC