SJ700D-900HFEF3 Variable Frequency Drive SJ700 90.0kW 3-ф/380
sku: SJ700D-900HFEF3
Є в наявності
249 965 UAH
brand: Hitachi
Series: SJ700
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 195 A
IP protection level:
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Hitachi |
| Series | SJ700 |
| sku | SJ700D-900HFEF3 |
| Main Power | 90.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 195 A |
| Maximum output frequency | 400 Hz |
| EMC filter | No |
| Height | 700 mm |
| Width | 390 mm |
| Depth | 270 mm |
| Braking module | Option |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Programmator | No |
Documentation. Variable Frequency Drive SJ700 90.0kW 3-ф/380 ( SJ700D-900HFEF3 )
Product Reviews
1
�
Іван, інженер АСУТП
Взяли Hitachi SJ700D-900HFEF3 на модернізацію конвеєрної лінії з великим навантаженням, 90кВт. Працює як годинник. Особливо порадував векторний режим керування, це дало нам дуже точну підтримку швидкості, без ривків навіть при зміні навантаження. Можливість підключення по Profibus була ключовою для інтеграції в нашу систему автоматизації, все "піднялось" без зайвих танців. Зручно, що є ПІД-регулятор для певних процесів. За габаритами, для такої потужності, він досить компактний, нормально став у шафу. Надійний частотник, Hitachi є Hitachi.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR SJ700D-900HFEF3 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive SJ700 90.0kW 3-ф/380 ( SJ700D-900HFEF3 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for SJ700D-900HFEF3, series SJ700 from manufacturer Hitachi
.
Buy SJ700D900HFEF3
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
SJ700D-900HFEF3 only high quality at affordable prices. Guarantee.
SJ700D-900HFEF3