SJ700B-750HFF Variable Frequency Drive SJ700 75.0kW 3-ф/380
sku: SJ700B-750HFF
Є в наявності
146 209 UAH
brand: Hitachi
Series: SJ700
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 137 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Hitachi |
| Series | SJ700 |
| sku | SJ700B-750HFF |
| Main Power | 75.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 110-130 % |
| Сurrent | 137 A |
| Maximum output frequency | 400 Hz |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Height | 550 mm |
| Width | 390 mm |
| Depth | 250 mm |
| Braking module | Option |
| Inbuilt PLC | Available |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Vector control mode with encoder | опция |
Documentation. Variable Frequency Drive SJ700 75.0kW 3-ф/380 ( SJ700B-750HFF )
Product Reviews
1
�
Олексій Коваленко
брали цей частотник Hitachi SJ700 на 75 кВт для нашої водонапірної станції. Hitachi завжди тішить своєю надійністю. Тут і PID регулятор, і векторне керування працює як годинник. Підключили його до нашої АСУТП по Modbus RTU без проблем, дуже зручно. Вбудований PLC теж знадобився для деяких локальних блокувань. ЕМС фільтр вже стоїть, не треба було морочитись окремо. Габарити трохи величенькі, 390x550x250, але для такої потужності це очікувано. Свою функцію виконує без нарікань, насос тепер працює стабільно, без ривків, економимо електроенергію
To leave a review, please, log in.
SIMILAR SJ700B-750HFF GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive SJ700 75.0kW 3-ф/380 ( SJ700B-750HFF )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for SJ700B-750HFF, series SJ700 from manufacturer Hitachi
.
Buy SJ700B750HFF
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
SJ700B-750HFF only high quality at affordable prices. Guarantee.
SJ700B-750HFF