NES1-022HBE Variable Frequency Drive NES1 2.2kW 3-ф/380
Є в наявності
sku: NES1-022HBE
Series: NES1
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 5.5 A
IP protection level:
  • Documentation
  • Reviews (2)
brand Hitachi
Series NES1
sku NES1-022HBE
Main Power 2.2 kW variable frequency drives
Supply input 3x380 V
Supply output 3x380 V
Mmax (1 min) 150 %
Сurrent 5.5 A
Maximum output frequency 400 Hz
EMC filter No
Height 128 mm
Width 108 mm
Depth 125 mm
Maximum number of fixed speeds 0
Documentation. Variable Frequency Drive NES1 2.2kW 3-ф/380 ( NES1-022HBE )
Product Reviews
2
Іван П.
Олег К.
Взяли Hitachi NES1-022HBE для невеликої конвеєрної лінії з двигуном 2.2 кВт. Інвертор справді компактний, розміри 108x128x125 мм дозволили без проблем вписати його у існуючу шафу. Сподобалось, що тут є векторне керування без енкодера, для наших задач цього вистачає. PID-регулятор теж не зайвий, в деяких циклах використовуємо. Зв'язок по Modbus RTU підняли без проблем, інтегрується у систему легко. Звичайно, EMC фільтра нема, але це не проблема, якщо знаєш, що береш. Для такої потужності 2.2 кВт і 3х380В – норм.
SIMILAR NES1-022HBE GOODS
Characteristics
brandDanfossDelta ElectronicsINVTMitsubishi ElectricSchneider Electric
Seriesic2VFD-ELGD10FR-DAltivar 310
Supply input, V3x3803x3803x3803x3803x380
Remote Control00000
This page contains information about Variable Frequency Drive NES1 2.2kW 3-ф/380 ( NES1-022HBE ) with a detailed description of the technical characteristics . You can download documentation for NES1-022HBE, series NES1 from manufacturer Hitachi . Buy NES1022HBE and seek technical advice. Our Engineers will help you choose and buy NES1-022HBE only high quality at affordable prices. Guarantee. NES1-022HBE