VFD007C43A Variable Frequency Drive VFD-C2000 0.7kW 3-ф/380
sku: VFD007C43A
Є в наявності
22 363 UAH
brand: Delta Electronics
Series: VFD-C2000
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 2.9 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 1
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Delta Electronics |
| Series | VFD-C2000 |
| sku | VFD007C43A |
| Main Power | 0.7 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 2.9 A |
| Maximum output frequency | 600 Hz |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | No |
| Height | 250 mm |
| Width | 130 mm |
| Depth | 170 mm |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | Available |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Vector control mode with encoder | Option |
Documentation. Variable Frequency Drive VFD-C2000 0.7kW 3-ф/380 ( VFD007C43A )
Product Reviews
1
�
Сергій К.
Поставили цей частотник Delta VFD-C2000 на невеликий конвеєр, де треба було точно тримати швидкість. Можу сказати, що для 0.7кВт він дуже навіть функціональний. Векторне керування працює адекватно, мотор тримає оберти стабільно навіть під навантаженням. А ще, що сподобалось, так це вбудований ПЛК – дозволило трохи спростити схему і не ставити окремий міні-контролер для базових задач. Габарити теж порадували, в шафі місця не так багато займає. Порадувала наявність вбудованого гальмівного модуля. Зв'язок по RS485 налаштували без проблем, все ок)
To leave a review, please, log in.
SIMILAR VFD007C43A GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric | Veichi |
| Series | Micro Drive FC51 | GD10 | FR-D | Altivar 12 | AC01 |
| Supply input, V | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 |
| Сurrent, A | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 4 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive VFD-C2000 0.7kW 3-ф/380 ( VFD007C43A )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for VFD007C43A, series VFD-C2000 from manufacturer Delta Electronics
.
Buy VFD007C43A
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
VFD007C43A only high quality at affordable prices. Guarantee.
VFD007C43A