195N0038 Variable Frequency Drive VLT 2800 1.1kW 1-ф/220
sku: 195N0038
Є в наявності
40 584 UAH
brand: Danfoss
Series: VLT 2800
Supply input: 1x220 V
Сurrent: 6 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Danfoss |
| Series | VLT 2800 |
| sku | 195N0038 |
| Main Power | 1.1 kW |
| Supply input | 1x220 V |
| Supply output | 3x220 V |
| Mmax (1 min) | 160-200 % |
| Сurrent | 6 A |
| Maximum output frequency | 1000 Hz |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Inbuilt panel | Несъемная |
| Basic programming panel | LCP 2 |
Documentation. Variable Frequency Drive VLT 2800 1.1kW 1-ф/220 ( 195N0038 )
Product Reviews
1
�
Олег К.
На нашому об'єкті треба було модернізувати систему вентиляції. Старий пускач вже не справлявся, та й треба було плавно регулювати подачу повітря. Вибрали цей частотник Danfoss VLT 2800. Що сподобалось - він на 1.1 кВт, і головне, з однієї фази 220В робить три. Це для нас було критично. ПІД-регулятор дозволив без зайвих танців з бубном виставити потрібні параметри. Вбудований ЕМС фільтр теж не зайвий. Давно працюємо з Данфосс, вони не підводять, навіть в таких базових серіях. Запустили, все норм.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR 195N0038 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric | Veichi |
| Series | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 12 | AC01 |
| Supply input, V | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 |
| Сurrent, A | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive VLT 2800 1.1kW 1-ф/220 ( 195N0038 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for 195N0038, series VLT 2800 from manufacturer Danfoss
.
Buy 195N0038
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
195N0038 only high quality at affordable prices. Guarantee.
195N0038