131F6771 Variable Frequency Drive VLT FC202 AQUA 30.0kW 3-ф/380
sku: 131F6771
Є в наявності
182 842 UAH
brand: Danfoss
Series: VLT FC202 AQUA
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 61 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 1
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Danfoss |
| Series | VLT FC202 AQUA |
| sku | 131F6771 |
| Main Power | 30.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 110-130 % |
| Сurrent | 61 A |
| Maximum output frequency | 1000 Hz |
| Product weight | 12.5 kg |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Height | 460 mm |
| Width | 231 mm |
| Depth | 242 mm |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | Available |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive VLT FC202 AQUA 30.0kW 3-ф/380 ( 131F6771 )
Product Reviews
1
�
Олег К., Інженер з експлуатації
Взяли цей частотник Danfoss VLT FC202 AQUA для нашої водопідготовки. Мотор 30 кВт працює як годинник. Зразу сподобався вбудований ПІД-регулятор, тиск тепер тримається ідеально, без цих стрибків. ЕМС-фільтр тут стоїть, тож проблем з наводками на інше обладнання немає. Ще й RS485 є, легко підключили до нашої АСУТП. Danfoss дійсно добре робить, якісне обладнання.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR 131F6771 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric | Veichi |
| Series | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive VLT FC202 AQUA 30.0kW 3-ф/380 ( 131F6771 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for 131F6771, series VLT FC202 AQUA from manufacturer Danfoss
.
Buy 131F6771
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
131F6771 only high quality at affordable prices. Guarantee.
131F6771