131B0087 Variable Frequency Drive VLT FC302 1.5kW 3-ф/380
sku: 131B0087
Є в наявності
47 763 UAH
brand: Danfoss
Series: VLT FC302
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 4.1 A
IP protection level:
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Danfoss |
| Series | VLT FC302 |
| sku | 131B0087 |
| Main Power | 1.5 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 4.1 A |
| EMC filter | Available |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Maximum number of fixed speeds | 0 |
| Number of discrete inputs | 0 |
| Number of discrete (transistor) outputs | 0 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | Ні |
| Remote Control | Ні |
Documentation. Variable Frequency Drive VLT FC302 1.5kW 3-ф/380 ( 131B0087 )
Product Reviews
1
�
Олександр В.
Ставили цей частотник Danfoss VLT FC302 (1.5 кВт, 3х380В) для вентиляційної системи у великому складі. До нього були сумніви, чи вистачить потужності, але все ок. Запустили легко, налаштували ПІД-регулятор, і тепер повітря подається дуже стабільно, без ривків. Це важливо, бо до того були перепади. З векторним керуванням двигун працює тихо, без зайвих вібрацій. Danfoss вкотре показує, що робить надійне обладнання. Можу сказати, що апарат добрий.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR 131B0087 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric | Veichi |
| Series | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 | AC10 |
| Supply input, V | 1x220 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 7.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive VLT FC302 1.5kW 3-ф/380 ( 131B0087 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for 131B0087, series VLT FC302 from manufacturer Danfoss
.
Buy 131B0087
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
131B0087 only high quality at affordable prices. Guarantee.
131B0087