R912005726 Variable Frequency Drive EFC 5610 1.5kW 1-ф/220
sku: R912005726
Є в наявності
18 398 UAH
brand: Bosch Rexroth
Series: EFC 5610
Supply input: 1x220 V
Сurrent: 7 A
IP protection level: 21
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 1
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Bosch Rexroth |
| Series | EFC 5610 |
| sku | R912005726 |
| Main Power | 1.5 kW |
| Supply input | 1x220 V |
| Supply output | 3x220 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 7 A |
| Maximum output frequency | 400 Hz |
| Product weight | 3 kg |
| IP protection level | IP21 |
| EMC filter | Available |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | ПИД |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Vector control mode with encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive EFC 5610 1.5kW 1-ф/220 ( R912005726 )
-
xFC_x610_sales_presentation_RU_V231.pdf (4.33 MB)
-
EFC_5610_short_manual_RU.pdf (977.81 KB)
-
setupBoschRexroth5610.pdf (1.17 MB)
-
Catalog_EFC_5610_RU.pdf (1.88 MB)
-
EFCx610__instruction_manual_V05RU.pdf (9.53 MB)
-
chastotnik_bosch_rexroth_xFC_x610_manual.pdf (752.75 KB)
-
EFC_5610_broshura.pdf (1.67 MB)
-
Bosch_rexroth_x610_cheat_sheet_V07_Ru.pdf (1.32 MB)
-
EFC_5610_manual_en.pdf (10.37 MB)
Product Reviews
1
�
Ігор, електрик
Поставив цей частотник Bosch Rexroth EFC 5610 на верстат у невеликому цеху. Там тільки одна фаза 220В, а двигун на 1.5кВт трифазний. Цей інвертор чітко справляється, перетворює на 3х220. Запустив без проблем, гальмування вбудоване, що для верстата дуже добре. Потужності вистачає, двигун працює тихо). Зручно, що панель знімна. Bosch Rexroth є Bosch Rexroth, техніка надійна, це вже не перший раз переконуюсь.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR R912005726 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | Micro Drive FC51 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 12 |
| Supply input, V | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 |
| Сurrent, A | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 4.2 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive EFC 5610 1.5kW 1-ф/220 ( R912005726 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for R912005726, series EFC 5610 from manufacturer Bosch Rexroth
.
Buy R912005726
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
R912005726 only high quality at affordable prices. Guarantee.
R912005726