R912005102 Variable Frequency Drive EFC 5610 15.0kW 3-ф/380
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (2)
| brand | Bosch Rexroth |
| Series | EFC 5610 |
| sku | R912005102 |
| EFC5610-15K0-3Р4-MDA-7P-NNNNN | |
| Main Power | 15.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 32.4 A |
| Maximum output frequency | 400 Hz |
| Product weight | 8 kg |
| IP protection level | IP21 |
| EMC filter | Available |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | ПИД |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Vector control mode with encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive EFC 5610 15.0kW 3-ф/380 ( R912005102 )
-
xFC_x610_sales_presentation_RU_V231.pdf (4.33 MB)
-
EFC_5610_short_manual_RU.pdf (977.81 KB)
-
setupBoschRexroth5610.pdf (1.17 MB)
-
Catalog_EFC_5610_RU.pdf (1.88 MB)
-
EFCx610__instruction_manual_V05RU.pdf (9.53 MB)
-
chastotnik_bosch_rexroth_xFC_x610_manual.pdf (752.75 KB)
-
EFC_5610_broshura.pdf (1.67 MB)
-
Bosch_rexroth_x610_cheat_sheet_V07_Ru.pdf (1.32 MB)
-
EFC_5610_manual_en.pdf (10.37 MB)
Product Reviews
2Андрій К.
ставив цей частотник на свердловину для насосної станції. габарити норм, в шафу вліз без проблем. клеми зручні, підключив швидко. інструкція зрозуміла, хоча там все інтуїтивно. поки працює стабільно, подивимось як далі буде)
Олег Петрович
Для модернізації лінії на нашому заводі взяли цей частотник, щоб плавно регулювати швидкість конвеєра. Налаштування PID контролера виявилось досить гнучким, легко інтегрували його з нашим ПЛК по Modbus. Стало набагато простіше контролювати потік продукції, без ривків. Потужності вистачає з головою. Тепер продуктивність вища, і двигуни менше зношуються. Задоволений вибором на всі 100.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR R912005102 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |