ACS880-01-030A-5 Variable Frequency Drive ACS880 18.5kW 3-ф/380
sku: ACS880-01-030A-5
Є в наявності
88 173 UAH
brand: ABB
Series: ACS880
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 30 A
IP protection level: 21
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 1
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | ABB |
| Series | ACS880 |
| sku | ACS880-01-030A-5 |
| Main Power | 18.5 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 30 A |
| Maximum output frequency | 500 Hz |
| Product weight | 15 kg |
| IP protection level | IP21 |
| EMC filter | Available |
| Height | 570 mm |
| Width | 203 mm |
| Depth | 261 mm |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | ПИД |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive ACS880 18.5kW 3-ф/380 ( ACS880-01-030A-5 )
Product Reviews
1
�
Валерій К.
Поставили цей частотник ABB ACS880 на 18.5 кВт для основного двигуна нашої стрічкової лінії. Ну що тут скажеш, АББ тримає марку, це відчувається. Векторне керування тут без датчика, працює ну дуже точно, PID-регулятор теж в ділі. Головне було інтегрувати його в нашу систему, а завдяки модулю Modbus TCP (FENA-21) це було без проблем. Вбудований гальмівний модуль виручив, не треба було морочитись з зовнішнім. ЕМС фільтр теж великий плюс. Працює стабільно, навантаження 150% тримає як треба. Коротше, для таких потужних задач – один з кращих ПЧ на ринку, хоч і ціна кусається, але воно того варте)
To leave a review, please, log in.
SIMILAR ACS880-01-030A-5 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive ACS880 18.5kW 3-ф/380 ( ACS880-01-030A-5 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for ACS880-01-030A-5, series ACS880 from manufacturer ABB
.
Buy ACS88001030A5
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
ACS880-01-030A-5 only high quality at affordable prices. Guarantee.
ACS880-01-030A-5