ACQ80-01-160KW-4 Variable Frequency Drive ACQ80 160.0kW 3x380
sku: ACQ80-01-160KW-4
Є в наявності
520 000 UAH
brand: ABB
Series: ACQ80
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 310 A
IP protection level: 21
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | ABB |
| Series | ACQ80 |
| sku | ACQ80-01-160KW-4 |
| Main Power | 160.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 310 A |
| Maximum output frequency | 0.00-500.00Hz Hz |
| IP protection level | IP21 |
| EMC filter | Available |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Number of discrete inputs | 6 |
| Number/type of analog outputs | 2 channels 0~10V |
| Number of discrete (transistor) outputs | 2 |
| ModBus RTU protocol | Available |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | Ні |
Documentation. Variable Frequency Drive ACQ80 160.0kW 3x380 ( ACQ80-01-160KW-4 )
Product Reviews
1
�
Олексій Петрович
Взяли цей частотник ABB ACQ80-01-160KW-4 для модернізації нашої насосної станції на виробництві. Потужність 160 кВт, це те що треба було. Зразу видно, що якість преміум, як і очікувалось від АВВ. Векторне керування працює дуже точно, двигуни стали плавніше запускатись, без ривків. ЄМС фільтр вже вбудований, це зручно, не треба окремо заморочуватись. Підключили по Modbus RTU до нашого ПЛК без проблем. Шести дискретних входів і двох аналогових виходів вистачає для всіх наших потреб. Завжди довіряли ABB, і цей раз не розчарували. Робить стабільно, без нарікань)
To leave a review, please, log in.
SIMILAR ACQ80-01-160KW-4 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive ACQ80 160.0kW 3x380 ( ACQ80-01-160KW-4 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for ACQ80-01-160KW-4, series ACQ80 from manufacturer ABB
.
Buy ACQ8001160KW4
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
ACQ80-01-160KW-4 only high quality at affordable prices. Guarantee.
ACQ80-01-160KW-4