ATV930D55N4C Variable Frequency Drive Altivar 930 55.0kW 3-ф/380
sku: ATV930D55N4C
Є в наявності
234 337 UAH
brand: Schneider Electric
Series: Altivar 930
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 106 A
IP protection level: 21
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 1
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Schneider Electric |
| Series | Altivar 930 |
| sku | ATV930D55N4C |
| Main Power | 55.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 110-130 % |
| Сurrent | 106 A |
| Maximum output frequency | 500 Hz |
| Product weight | 56,5 kg |
| IP protection level | IP21 |
| EMC filter | Available |
| Height | 922 mm |
| Width | 290 mm |
| Depth | 326 mm |
| Braking module | No |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive Altivar 930 55.0kW 3-ф/380 ( ATV930D55N4C )
Product Reviews
1
�
Ігор С.
Цей Schneider Electric Altivar 930 на 55 кВт взяли на модернізацію лінії для керування потужним змішувачем. Перейшли на Schneider через їхню репутацію і знайому архітектуру Altivar. По роботі: векторний контроль без енкодера тримає момент відмінно, це для нас важливо. Інтегрували його в існуючу систему через Modbus TCP, питань не виникло, все швидко підключилось. Фільтр ЕМС вбудований, що теж плюс, не треба окремо замовляти. Вага 56,5 кг, відчувається, що це надійний промисловий частотник. Задоволені роботою, все чітко.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR ATV930D55N4C GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Veichi |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive Altivar 930 55.0kW 3-ф/380 ( ATV930D55N4C )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for ATV930D55N4C, series Altivar 930 from manufacturer Schneider Electric
.
Buy ATV930D55N4C
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
ATV930D55N4C only high quality at affordable prices. Guarantee.
ATV930D55N4C