GD20-055G-4 Variable Frequency Drive GD20 55.0kW 3-ф/380
sku: GD20-055G-4
Є в наявності
86 999 UAH
brand: INVT
Series: GD20
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 115.0 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | INVT |
| Series | GD20 |
| sku | GD20-055G-4 |
| Main Power | 55.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 115.0 A |
| Rated current for the second power | 138.0 A |
| Maximum output frequency | 400 Hz |
| Product weight | 6.3 kg |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Height | 246 mm |
| Width | 185 mm |
| Depth | 184 mm |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | Available |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive GD20 55.0kW 3-ф/380 ( GD20-055G-4 )
Product Reviews
1
�
Ігор С.
Ставили цей частотник INVT GD20 на потужний вентилятор у цеху, 55кВт. Підключення норм, все інтуїтивно зрозуміло, клеми зручні. Що порадувало, це вбудований гальмівний модуль — це суттєво спрощує схему. Працює стабільно, розганяє і гальмує движок плавно, без ривків. Для своєї ціни це дуже гідний варіант, особливо для таких задач, де не потрібні супер-навороти. IP20, як і заявлено, стоїть у шафі.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR GD20-055G-4 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | Mitsubishi Electric | Schneider Electric | Veichi |
| Series | ic2 | VFD-EL | FR-D | Altivar 310 | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.2 | 2.5 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive GD20 55.0kW 3-ф/380 ( GD20-055G-4 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for GD20-055G-4, series GD20 from manufacturer INVT
.
Buy GD20055G4
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
GD20-055G-4 only high quality at affordable prices. Guarantee.
GD20-055G-4