ATV650U30N4E Variable Frequency Drive Altivar 650 3.0kW 3-ф/380
Є в наявності
sku: ATV650U30N4E
Клікніть для збільшення
Schneider Electric
Є в наявності
brand: Schneider Electric
Series: Altivar 650
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 7,2 A
IP protection level: 55
Hybrid Power (AC/DC-Solar): Ні
Remote Control: Yes
  • Documentation
  • Reviews (2)
brand Schneider Electric
Series Altivar 650
sku ATV650U30N4E
Main Power 3 kW variable frequency drives
Supply input 3x380 V
Supply output 3x380 V
Mmax (1 min) 110-130 %
Сurrent 7,2 A
Maximum output frequency 500 Hz
Product weight 10,6 kg
IP protection level IP55
EMC filter Available
Height 678 mm
Width 264 mm
Depth 300 mm
Braking module No
Inbuilt PLC No
Built-in regulator PID
Scalar control mode Available
Vector control mode without encoder Available
Product Reviews
2
Сергій К.
Олексій В.
Взяли цей частотник Altivar 650 на 3 кВт для модернізації насосної станції. Що сказати, Schneider тримає марку. Привід на 380В, видає 380В, все як треба. Сподобалось, що тут вже є ЕМС-фільтр, не треба докуповувати окремо. IP55 корпус – якраз те, що потрібно для нашої запиленої котельні. З ПІД-регулятором налаштували підтримку тиску в системі дуже точно. Зв'язок по Ethernet TCP/IP підключили до нашого контролера без проблем, Modbus RTU теж працює. Три аналогові входи та два аналогові виходи дали змогу гнучко все інтегрувати. До цього стояла старіша модель, цей відпрацьовує набагато краще. Задоволений.
SIMILAR ATV650U30N4E GOODS
Characteristics
brandDanfossDelta ElectronicsINVTMitsubishi ElectricVeichi
Seriesic2VFD-ELGD10FR-DAC10
Supply input, V3x3803x3803x3803x3803x380
Remote Control00000
This page contains information about Variable Frequency Drive Altivar 650 3.0kW 3-ф/380 ( ATV650U30N4E ) with a detailed description of the technical characteristics . You can download documentation for ATV650U30N4E, series Altivar 650 from manufacturer Schneider Electric . Buy ATV650U30N4E and seek technical advice. Our Engineers will help you choose and buy ATV650U30N4E only high quality at affordable prices. Guarantee. ATV650U30N4E