ATV340U30N4 Variable Frequency Drive Altivar 340 3.0 kW 3x380
sku: ATV340U30N4
Є в наявності
31 073 UAH
brand: Schneider Electric
Series: Altivar 340
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 9.3 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 1
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Schneider Electric |
| Series | Altivar 340 |
| sku | ATV340U30N4 |
| Main Power | 3.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 9.3 A |
| Maximum output frequency | 600 Hz |
| Product weight | 2.10 kg |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Height | 270 mm |
| Width | 85 mm |
| Depth | 232 mm |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
Documentation. Variable Frequency Drive Altivar 340 3.0 kW 3x380 ( ATV340U30N4 )
Product Reviews
1
�
Сергій К.
Брали цей частотник Altivar 340 на 3 кВт для конвеєра, який треба було точно регулювати. Поставили, підключили, налаштування через векторний режим без енкодера пройшло досить швидко. Сподобалось, що тут вже вбудований гальмівний модуль, не треба було окремо докупати резистор, зекономили місце в шафі. І ПІД-регулятор добре тримає задані параметри. Schneider як завжди, надійно. Є купа входів/виходів, та й Modbus RTU для зв'язку з контролером без проблем завівся. Для своїх задач він якраз.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR ATV340U30N4 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Veichi |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive Altivar 340 3.0 kW 3x380 ( ATV340U30N4 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for ATV340U30N4, series Altivar 340 from manufacturer Schneider Electric
.
Buy ATV340U30N4
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
ATV340U30N4 only high quality at affordable prices. Guarantee.
ATV340U30N4