ATV212WU30N4 Variable Frequency Drive Altivar 212 3.0kW 3-ф/380
sku: ATV212WU30N4
Є в наявності
24 478 UAH
brand: Schneider Electric
Series: Altivar 212
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 7.2 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Schneider Electric |
| Series | Altivar 212 |
| sku | ATV212WU30N4 |
| Main Power | 3.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 110-130 % |
| Сurrent | 7.2 A |
| Maximum output frequency | 200 Hz |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Braking module | No |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Inbuilt panel | Несъемная |
| Extention programming panel | VW3A1101 |
Documentation. Variable Frequency Drive Altivar 212 3.0kW 3-ф/380 ( ATV212WU30N4 )
Product Reviews
1
�
Олег К.
Ставили цей Schneider Altivar 212 на систему вентиляції в бізнес-центрі, для двигуна на 3 кВт. Ну, що тут казати, Schneider – це завжди якість. Сподобалось, що PID регулятор є, для підтримки потрібного тиску в повітроводі він незамінний. Підключили через RS485 до нашої BMS-системи, все запрацювало з першого разу без проблем. Максимальна частота 200 Гц – для наших потреб вистачає з головою. З мінусів – вбудована панель незнімна, але ми нею рідко користуємось. Вважаю, для відповідальних задач, де надійність пріоритет, цей ПЧ дуже добрий варіант. Працює стабільно, EMC фільтр свою справу робить.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR ATV212WU30N4 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Veichi |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive Altivar 212 3.0kW 3-ф/380 ( ATV212WU30N4 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for ATV212WU30N4, series Altivar 212 from manufacturer Schneider Electric
.
Buy ATV212WU30N4
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
ATV212WU30N4 only high quality at affordable prices. Guarantee.
ATV212WU30N4