ATV212HD55N4 Variable Frequency Drive Altivar 212 55.0kW 3-ф/380
Є в наявності
sku: ATV212HD55N4
Клікніть для збільшення
Schneider Electric
Є в наявності
brand: Schneider Electric
Series: Altivar 212
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 116 A
IP protection level: 20
  • Documentation
  • Reviews (2)
brand Schneider Electric
Series Altivar 212
sku ATV212HD55N4
Main Power 55 kW variable frequency drives
Supply input 3x380 V
Supply output 3x380 V
Mmax (1 min) 110-130 %
Сurrent 116 A
Maximum output frequency 200 Hz
IP protection level IP20
EMC filter Available
Braking module No
Inbuilt PLC No
Built-in regulator PID
Scalar control mode Available
Vector control mode without encoder Available
Linear U/f control law Available
Quadratic control law U/f2 Available
Inbuilt panel Несъемная
Extention programming panel VW3A1101
Documentation. Variable Frequency Drive Altivar 212 55.0kW 3-ф/380 ( ATV212HD55N4 )
Product Reviews
2
Сергій М.
Брав цей частотник на наш цех, для керування великим насосом. 55 кВт, три фази, 380В. До цього стояв старий пускач, насос вмикався ривками, мережа просідала. З цим Schneider зовсім інша справа. Насос стартує плавно, без ударів. Це важливо, бо старі труби вже не витримують різких навантажень. Консультант сказав, що тут є якийсь "ПІД-регулятор", я не дуже вникав, але воно реально працює як треба. Якихось суперскладних налаштувань не робили, головне, щоб працювало стабільно і економно. Ціна, звісно, не маленька, але для такої потужності і надійності, думаю, норм)
Олег К.
SIMILAR ATV212HD55N4 GOODS
Characteristics
brandDanfossDelta ElectronicsINVTMitsubishi ElectricVeichi
Seriesic2VFD-ELGD10FR-DAC10
Supply input, V3x3803x3803x3803x3803x380
Remote Control00000
This page contains information about Variable Frequency Drive Altivar 212 55.0kW 3-ф/380 ( ATV212HD55N4 ) with a detailed description of the technical characteristics . You can download documentation for ATV212HD55N4, series Altivar 212 from manufacturer Schneider Electric . Buy ATV212HD55N4 and seek technical advice. Our Engineers will help you choose and buy ATV212HD55N4 only high quality at affordable prices. Guarantee. ATV212HD55N4