RX-A4007-EF Variable Frequency Drive RX 0.7kW 3-ф/380
sku: RX-A4007-EF
Є в наявності
28 470 UAH
brand: Omron
Series: RX
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 2.5 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Omron |
| Series | RX |
| sku | RX-A4007-EF |
| Main Power | 0.7 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 2.5 A |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | No |
| Built-in regulator | ПИД |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | No |
| Quadratic control law U/f2 | No |
| Maximum number of fixed speeds | 0 |
| Number of discrete inputs | 0 |
| Number of discrete (transistor) outputs | 0 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | Ні |
| Remote Control | Ні |
Documentation. Variable Frequency Drive RX 0.7kW 3-ф/380 ( RX-A4007-EF )
Product Reviews
1
�
Олег
Поставили цей Омрон RX 0.7 кВт на невеликий конвеєр в цеху. Працює вже кілька місяців без нарікань. Дуже виручив ПІД регулятор, дозволив чітко тримати швидкість, коли є змінне навантаження. Векторне керування дає змогу двигуну запускатись плавно, без ривків, і на низьких обертах тримає момент добре. Для своїх задач (380В, 0.7кВт) варіант гідний, Omron як завжди на висоті.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR RX-A4007-EF GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | Micro Drive FC51 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 12 |
| Supply input, V | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 | 1x220 |
| Сurrent, A | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 4.2 | 4.2 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive RX 0.7kW 3-ф/380 ( RX-A4007-EF )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for RX-A4007-EF, series RX from manufacturer Omron
.
Buy RXA4007EF
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
RX-A4007-EF only high quality at affordable prices. Guarantee.
RX-A4007-EF