SV185IG5A-4 Variable Frequency Drive iG5A 18.5kW 3-ф/380
sku: SV185IG5A-4
Є в наявності
83 704 UAH
brand: LS
Series: iG5A
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 39 A
IP protection level:
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | LS |
| Series | iG5A |
| sku | SV185IG5A-4 |
| Main Power | 18.5 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 39 A |
| Maximum output frequency | 400 Hz |
| EMC filter | Option |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | No |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Inbuilt panel | Несъемная |
| Maximum number of fixed speeds | 8 |
| Number/type of analog inputs | 2 (1: 0-10V; 1: 0(4)-20mA) |
Documentation. Variable Frequency Drive iG5A 18.5kW 3-ф/380 ( SV185IG5A-4 )
Product Reviews
1
�
Олексій Власенко
Взяли цей частотник LS iG5A 18.5кВт для лінії розливу. Сподобалось, що він 3-фазний і вихід, і вхід на 380В, якраз під наші двигуни. Потужності вистачає, двигун працює стабільно, без ривків, навіть при швидких змінах навантаження. Завдяки векторному керуванню, точність набагато краща. Є ПІД-регулятор, що спрощує налаштування підтримки параметрів. RS485 підключили до нашої системи моніторингу без проблем. Вбудований гальмівний модуль – це окремий плюс, не довелось докуповувати. Ціна норм для такого функціоналу, і надійність у LS завжди була добра.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR SV185IG5A-4 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive iG5A 18.5kW 3-ф/380 ( SV185IG5A-4 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for SV185IG5A-4, series iG5A from manufacturer LS
.
Buy SV185IG5A4
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
SV185IG5A-4 only high quality at affordable prices. Guarantee.
SV185IG5A-4