SJ700D-450HFEF3 Variable Frequency Drive SJ700 45.0kW 3-ф/380
Є в наявності
sku: SJ700D-450HFEF3
Клікніть для збільшення
Hitachi
Є в наявності
brand: Hitachi
Series: SJ700
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 105 A
IP protection level:
  • Documentation
  • Reviews (1)
brand Hitachi
Series SJ700
sku SJ700D-450HFEF3
Main Power 45 kW variable frequency drives
Supply input 3x380 V
Supply output 3x380 V
Mmax (1 min) 150 %
Сurrent 105 A
Maximum output frequency 400 Hz
EMC filter No
Height 550 mm
Width 390 mm
Depth 250 mm
Braking module Option
Built-in regulator PID
Scalar control mode Available
Vector control mode without encoder Available
Linear U/f control law Available
Quadratic control law U/f2 Available
Programmator No
Documentation. Variable Frequency Drive SJ700 45.0kW 3-ф/380 ( SJ700D-450HFEF3 )
Product Reviews
1
Віктор, інженер АСУТП
взяли на виробництво цей частотник Hitachi SJ700D-450HFEF3 на 45 кВт. ставили його на конвеєр з досить високими вимогами до точності і плавності ходу. що сподобалось одразу, це ПІД-регулятор – він реально допоміг стабілізувати процес. векторне керування без енкодера теж тішить, двигун на ньому працює дуже рівно, без ривків. по комунікаціях – є Modbus RTU і Profibus, що дозволило легко вписати його в нашу АСУТП. кількість входів/виходів теж достатня: 3 аналогових, 8 дискретних входів, і 5 дискретних виходів. для такої потужності (45 кВт, 3x380В) габарити в принципі адекватні. максимальна частота 400 Гц – нам з головою. надійна річ, від Hitachi іншого і не чекали. працює поки без нарікань
SIMILAR SJ700D-450HFEF3 GOODS
Characteristics
brandDanfossDelta ElectronicsINVTMitsubishi ElectricSchneider Electric
Seriesic2VFD-ELGD10FR-DAltivar 310
Supply input, V3x3803x3803x3803x3803x380
Remote Control00000
This page contains information about Variable Frequency Drive SJ700 45.0kW 3-ф/380 ( SJ700D-450HFEF3 ) with a detailed description of the technical characteristics . You can download documentation for SJ700D-450HFEF3, series SJ700 from manufacturer Hitachi . Buy SJ700D450HFEF3 and seek technical advice. Our Engineers will help you choose and buy SJ700D-450HFEF3 only high quality at affordable prices. Guarantee. SJ700D-450HFEF3