SJ700B-1600HFF Variable Frequency Drive SJ700 160.0kW 3-ф/380
sku: SJ700B-1600HFF
Є в наявності
353 775 UAH
brand: Hitachi
Series: SJ700
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 290 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Hitachi |
| Series | SJ700 |
| sku | SJ700B-1600HFF |
| Main Power | 160.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 110-130 % |
| Сurrent | 290 A |
| Maximum output frequency | 400 Hz |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | Available |
| Height | 740 mm |
| Width | 480 mm |
| Depth | 270 mm |
| Braking module | Option |
| Inbuilt PLC | Available |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Vector control mode with encoder | опция |
Documentation. Variable Frequency Drive SJ700 160.0kW 3-ф/380 ( SJ700B-1600HFF )
Product Reviews
1
�
Ігор К.
Поставили цей частотник Hitachi SJ700 на 160 кВт для великого вентилятора в цеху. Досить потужний апарат, одразу видно що серйозна техніка. Сподобалось, що векторне керування без енкодера тут працює дуже стабільно, а для нашої задачі це було важливо. Вбудований ПЛК виявився дуже доречним, спростив мені логіку і не довелось тягнути зайві кабелі до зовнішнього контролера. Підключили його до нашої системи по Profibus, все завелось з півоберта, проблем не було. Нагріву майже немає, працює тихо. для такого класу обладнання все на висоті
To leave a review, please, log in.
SIMILAR SJ700B-1600HFF GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric |
| Series | ic2 | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive SJ700 160.0kW 3-ф/380 ( SJ700B-1600HFF )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for SJ700B-1600HFF, series SJ700 from manufacturer Hitachi
.
Buy SJ700B1600HFF
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
SJ700B-1600HFF only high quality at affordable prices. Guarantee.
SJ700B-1600HFF