NES1-022SBE Variable Frequency Drive NES1 2.2kW 1-ф/220
Є в наявності
sku: NES1-022SBE
Series: NES1
Supply input: 1x220 V
Сurrent: 10 A
IP protection level:
  • Documentation
  • Reviews (1)
brand Hitachi
Series NES1
sku NES1-022SBE
Main Power 2.2 kW variable frequency drives
Supply input 1x220 V
Supply output 3x380 V
Mmax (1 min) 150 %
Сurrent 10 A
Maximum output frequency 400 Hz
EMC filter No
Height 128 mm
Width 108 mm
Depth 125 mm
Maximum number of fixed speeds 0
Documentation. Variable Frequency Drive NES1 2.2kW 1-ф/220 ( NES1-022SBE )
Product Reviews
1
Олександр К.
Взяв собі Hitachi NES1-022SBE для невеличкої майстерні. Була задача – запустити трифазний двигун на 2.2кВт від звичайної розетки на 220В. Довго шукав, що підійде. Цей частотник мене врятував. Верстат (токарний) тепер крутиться рівно, без смикань, як раніше від пускача. Що сподобалось: він невеликий, тому легко знайшов йому місце. Підключення зрозуміле, з характеристиками розібрався швидко. Двигун плавно набирає оберти, і що важливо – добре їх тримає навіть під навантаженням. Для моїх потреб – саме те. А ще приємно, що це Hitachi, а не якийсь ноунейм, завжди довіряв їх якості.
SIMILAR NES1-022SBE GOODS
Characteristics
brandDanfossDelta ElectronicsINVTMitsubishi ElectricSchneider Electric
SeriesMicro Drive FC51VFD-ELGD10FR-DAltivar 12
Supply input, V1x2201x2201x2201x2201x220
Remote Control00000
This page contains information about Variable Frequency Drive NES1 2.2kW 1-ф/220 ( NES1-022SBE ) with a detailed description of the technical characteristics . You can download documentation for NES1-022SBE, series NES1 from manufacturer Hitachi . Buy NES1022SBE and seek technical advice. Our Engineers will help you choose and buy NES1-022SBE only high quality at affordable prices. Guarantee. NES1-022SBE