SUN-16K-SG05LP3-EU-SM2 Hybrid inverter 16.0kW 3-ф/380
sku: SUN-16K-SG05LP3-EU-SM2
Є в наявності
119 400 UAH
Brand: Deye
Series: SUN
Power supply: 3x380
Power: 16.0 kW
Battery Voltage: 48 V
Max Charge Current: 300 A
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| Brand | Deye |
| Series | SUN |
| SKU | SUN-16K-SG05LP3-EU-SM2 |
| Type | hybrid_inverter |
| Power | 16.0 kW |
| Power supply | 3x380 |
| Battery Voltage | 48 V |
| Battery Voltage Range | 40-60 V |
| Max Charge Current | 300 A |
| Charger Type | MPPT |
| Nominal DC Voltage | 550 V |
| Max DC Voltage | 800 V |
| MPPT Voltage Range | 160-650 V |
| Output Voltage Range | 220/380 V |
| Efficiency | 97.6 % |
| Dimensions | 456x750x268.5 mm |
| Weight | 50.6 kg |
| AC Startup Voltage | 160 V |
| AC Input Voltage Range | 170-280 V |
| Frequency Range | 50/60 Hz |
Documentation. Hybrid inverter 16.0kW 3-ф/380 ( SUN-16K-SG05LP3-EU-SM2 )
Product Reviews
1
�
Сергій К.
Поставив цей гібридник Deye SUN-16K-SG05LP3-EU-SM2 майже півроку тому, до нього ще акумулятор на 48В підключив. Що сказати, 16 кВт це вже серйозно. У мене три фази, то якраз те що треба для дому. Тепер відключення світла взагалі не проблема. Навіть коли мережа просідає, він тримає напругу стабільно, а з панелей сонячних зарядка йде як треба завдяки MPPT. Корпус IP65, тож висить собі на вулиці і нічого йому. Я довольний, спасибі хлопцям з chastotnik.ua за консультацію
To leave a review, please, log in.
SIMILAR SUN-16K-SG05LP3-EU-SM2 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Brand | Deye | Deye | Deye | Deye | Deye |
| Series | SUN | SUN | SUN | SUN | SUN |
| Power supply | 1x220 | 1x220 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Power, kW | 10.0 | 12.0 | 14.0 | 15.0 | 20.0 |
| Battery Voltage, V | 48 | 48 | 48 | 48 | 48 |
| Max Charge Current, A | 210 | 240 | 260 | 280 | 350 |
This page contains information about
Hybrid inverter 16.0kW 3-ф/380 ( SUN-16K-SG05LP3-EU-SM2 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for SUN-16K-SG05LP3-EU-SM2, series SUN from manufacturer Deye
.
Buy SUN16KSG05LP3EUSM2
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
SUN-16K-SG05LP3-EU-SM2 only high quality at affordable prices. Guarantee.
SUN-16K-SG05LP3-EU-SM2