VFD055C43A Variable Frequency Drive VFD-C2000 5.5kW 3-ф/380
sku: VFD055C43A
Є в наявності
34 509 UAH
brand: Delta Electronics
Series: VFD-C2000
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 11 A
IP protection level: 20
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 1
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (2)
| brand | Delta Electronics |
| Series | VFD-C2000 |
| sku | VFD055C43A |
| Main Power | 5.5 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 11 A |
| Maximum output frequency | 600 Hz |
| IP protection level | IP20 |
| EMC filter | No |
| Height | 250 mm |
| Width | 130 mm |
| Depth | 170 mm |
| Braking module | Available |
| Inbuilt PLC | Available |
| Built-in regulator | PID |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Vector control mode with encoder | Option |
Documentation. Variable Frequency Drive VFD-C2000 5.5kW 3-ф/380 ( VFD055C43A )
Product Reviews
2
�
Олег Д.
ставив на насосну станцію в одному котеджному містечку. по габаритах він якраз вписався в шафу. підключення клем просте й зрозуміле. інструкція до нього, правда, не дуже детальна, але для досвідченого електрика все і так ясно. запустили, працює норм, нарікань поки немає)
�
Ігор Коваленко
Використовуємо на конвеєрі для подачі матеріалу. Вдалось легко синхронізувати з нашим ПЛК через стандартний протокол. Налаштування PID-регулятора зайняло мінімум часу, тепер двигун працює значно стабільніше.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR VFD055C43A GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Danfoss | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric | Veichi |
| Series | ic2 | GD10 | FR-D | Altivar 310 | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.2 | 2.5 | 2.2 | 2.5 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive VFD-C2000 5.5kW 3-ф/380 ( VFD055C43A )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for VFD055C43A, series VFD-C2000 from manufacturer Delta Electronics
.
Buy VFD055C43A
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
VFD055C43A only high quality at affordable prices. Guarantee.
VFD055C43A