VFD055B43A Variable Frequency Drive VFD-B 5.5kW 3-ф/380
sku: VFD055B43A
brand: Delta Electronics
Series: VFD-B
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 13 A
IP protection level: 20
brand Delta Electronics
Series VFD-B
sku VFD055B43A
Main Power 5.5 kW variable frequency drives
Supply input 3x380 V
Supply output 3x380 V
Mmax (1 min) 150 %
Сurrent 13 A
Maximum output frequency 400 Hz
Product weight 8 kg
IP protection level IP20
EMC filter Available
Height 323 mm
Width 200 mm
Depth 183 mm
Braking module Available
Inbuilt PLC Available
Built-in regulator PID
Scalar control mode Available
Vector control mode without encoder Available
Product Reviews
No reviews yet. Be the first!
SIMILAR VFD055B43A GOODS
Characteristics
brandDanfossINVTMitsubishi ElectricSchneider ElectricVeichi
Seriesic2GD10FR-DAltivar 310AC10
Supply input, V3x3803x3803x3803x3803x380
Remote Control00000
This page contains information about Variable Frequency Drive VFD-B 5.5kW 3-ф/380 ( VFD055B43A ) with a detailed description of the technical characteristics . You can download documentation for VFD055B43A, series VFD-B from manufacturer Delta Electronics . Buy VFD055B43A and seek technical advice. Our Engineers will help you choose and buy VFD055B43A only high quality at affordable prices. Guarantee. VFD055B43A