131L9865 Variable Frequency Drive FC-101 3.0kW 3-ф/380
sku: 131L9865
Є в наявності
49 128 UAH
brand: Danfoss
Series: FC-101
Supply input: 3x380 V
Сurrent: 7.2 A
IP protection level: IP
Hybrid Power (AC/DC-Solar): 0
Remote Control: 0
Delivery and payment methods
By Nova Poshta to a branch or courier to the address
Bank transfer payment
Service and Warranty
- 24-month Warranty
- Product return within 14 days
- Official Service Center
Technical support
- Help with setup and selection
- Зацікавив товар?
Наш продавець проконсультує Вас.
- Characteristics
- Documentation
- Reviews (1)
| brand | Danfoss |
| Series | FC-101 |
| sku | 131L9865 |
| FC-101P3K0T4E20H4XXCXXXSXXXXAXBXCXXXXDX | |
| Main Power | 3.0 kW |
| Supply input | 3x380 V |
| Supply output | 3x380 V |
| Mmax (1 min) | 150 % |
| Сurrent | 7.2 A |
| IP protection level | IPIP |
| EMC filter | Available |
| Scalar control mode | Available |
| Vector control mode without encoder | Available |
| Linear U/f control law | Available |
| Quadratic control law U/f2 | Available |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | Ні |
| Remote Control | Ні |
Documentation. Variable Frequency Drive FC-101 3.0kW 3-ф/380 ( 131L9865 )
Product Reviews
1
�
Сергій, інженер з ОВК
Поставили цей частотник Danfoss FC-101 на нашу вентиляційну систему на 3 кВт. Що сказати, Danfoss є Danfoss — працює як швейцарський годинник. Для наших потреб, де треба стабільно тримати потік повітря, його векторне керування без енкодера дуже виручає. Плюс вбудований ЕМС фільтр — це завжди бонус, не треба додатково ставити, а Modbus RTU дозволив легко вписати його в загальну систему диспетчеризації. Жодних проблем з налаштуванням не було, все доволі інтуїтивно. Ми задоволені вибором.
To leave a review, please, log in.
SIMILAR 131L9865 GOODS
| Characteristics | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| brand | Delta Electronics | INVT | Mitsubishi Electric | Schneider Electric | Veichi |
| Series | VFD-EL | GD10 | FR-D | Altivar 310 | AC10 |
| Supply input, V | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 | 3x380 |
| Сurrent, A | 2.5 | 2.5 | 2.2 | 2.5 | 3 |
| IP protection level | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hybrid Power (AC/DC-Solar) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Remote Control | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
This page contains information about
Variable Frequency Drive FC-101 3.0kW 3-ф/380 ( 131L9865 )
with a detailed description of the technical characteristics
.
You can download
documentation for 131L9865, series FC-101 from manufacturer Danfoss
.
Buy 131L9865
and seek technical advice.
Our Engineers will help you choose and buy
131L9865 only high quality at affordable prices. Guarantee.
131L9865